Rodiče často zapomínají na ochranu soukromí jejich dětí
17.08.2016 22:25V aktuálním blogpostu zveřejněném na blogu našeho sdružení se zabýváme problematikou zveřejňování fotek nahých dětí na Internetu, v tomto případě konkrétně na populární službě Rajče.
Naháči a prdeláči – fotky jen pro rodinu!
Již tradiční bonmot říká, že rodiče mají v dnešní době dvě starosti: co z Internetu stahuje jejich syn a co na Internet nahrává jejich dcera. My ovšem dodáváme, že potomci bez ohledu na pohlaví by se měli obávat toho, co na Internet nahrávají jejich rodiče.
Léto je totiž v plném proudu. Voda, bazén, písek, pláže, to vše nás v těchto teplých dnech přitahuje. Koupaliště a jiné vodní plochy jsou plné rodin s dětmi. Naše ratolesti se cákají u vody a staví si hrady z písku. Je to krása a co jiného jako šťastný rodič dělat, než fotit si ty roztomilé dětičky při dovádění? Je krásné si uchovávat vzpomínky a později se nad fotografiemi rozplývat.
To vše je v pořádku. Co však v pořádku není a bohužel plno rodičů si to vůbec neuvědomuje, je vkládání těchto speciálně letních fotek na sociální sítě a nejrůznější další místa určená pro sdílení fotografií. Vše, co se na Internet vloží, si žije svým životem, vše se dá zneužít a patrně žádný rodič by si nepřál, aby se nad fotkou dítěte rozplýval někdo cizí. Někdo, jehož úmysly nejsou čisté.
Pojďme se podívat, co se může stát: jeden z nejpoužívanějších webů v České republice pro tyto účely je Rajče, takže co tam najdeme?
Fotografie hor má krásných 126 zobrazení a Rajče se jí pyšní jako oblíbenou fotkou.
Ovšem podívejme se na trochu jiné fotografie:
Tato fotografie (začerněné části jsou vytvořené mnou, na webu se ukazují bez této cenzury) má přes 18 000 zobrazení. Napadá vás, proč to tak může být?
Tato fotka má okolo 11 000 zobrazení. Zřejmě má rodina hodně přátel a ti se na ni dívají znovu a znovu… Opravdu si to myslíte?
A tahle má 17 000 zobrazení. Zřejmě taky početná rodina… Ale ne, ostatní alba mají jen desítky zobrazení… Není to zvláštní?
20 000 zobrazení.
Obě dvě máme děti a nad tím, jaké fotografie svých dětí jsou někteří rodiče schopni umístit na Internet, nám zůstává rozum stát. Jako rodiče tyto fotky chápeme (i když samy bychom asi některé nepořídily) a jejich pořizování neodsuzujeme. Co ale nepochopíme, je jejich vkládaní na sociální sítě, či servery určené ke sdílení a k tomu bez jakéhokoliv zabezpečení.
Jak rychle se fotka nevinného dítěte šíří prostředím Internetu si ani nedokážeme představit. Rodiče ale sami zneuživatelům nahrávají do karet!
Navíc tím porušují nejen podmínky serveru Rajče, ale i své zákonné povinnosti. Jejich povinností je zajištění morálního a hmotného prospěchu dítěte, přičemž rodiče mají při výkonu své rodičovské odpovědnosti mj. dítě chránit, pečovat o jeho zdraví, citový, rozumový a mravní vývoj. A brát přitom v potaz, že i dítě je člověk, i když malý, a vztahují se na něj práva na ochranu soukromí. A protože ten malý člověk často není rozumově schopen posoudit následky umístění fotografií na Internet (vůle je věc druhá a záleží na věku dítěte, čímž se dostáváme k bonmotu ze začátku článku), má proto své rodiče, kteří by se měli brát za jeho práva. Fotka člověka může být rozšiřována pouze s jeho svolením, ovšem za děti dávají tato svolení rodiče. A takové svolení by mělo být v souladu se zájmy dítěte. Opravdu nenacházíme ve výše publikovaných a podobných fotografiích něco, co by zájmům dítěte svědčilo. Přinejmenším jistě potěší, pokud se k nim o pár let později dostanou spolužáci.
Horší ovšem je, že v albech lze kromě uvedených pokladů najít také nejrůznější indicie, které vedou k odhalení identity dětí, včetně jejich bydliště. Na sociálních sítích je to pak ještě mnohem snazší.
Proto prosíme všechny rodiče a rodinné příslušníky: Myslete!!! Nevkládejte nikam nahé fotky dětí, ani sebe!!! Věci by rovněž prospělo, pokud by provozovatelé nastavili alespoň základní kontrolní mechanismy vedoucí k odhalení takových fotografií a jejich uzamčení heslem, případně rovnou k ukončení poskytování služeb. Takovým nástrojem mohou být právě propastné rozdíly v návštěvnosti. A nebo mnohem jednodušeji – nepovolili indexování vyhledávači a alba nastavili v základu jako neveřejná, nikoliv obráceně. Pokud vy sami nejste fanoušky podobného typu sdílení „zážitků“ a přesto na podobný obsah narazíte, můžete ochraně dětí přispět tím, že daný obsah velmi jednoduše nahlásíte prostřednictvím webové aplikace na adresewww.internet-hotline.cz, která je provozována v rámci projektu Connecting Europe Facility za podpory Evropské komise.
———
Zpět